Obiady abonamentowe

Komponowanie pełnowartościowych posiłków

Myśląc o zdrowiu, ciężko pominąć kwestię prawidłowego odżywiania. Nasi seniorzy muszą przykładać do niego szczególną uwagę. Z wiekiem metabolizm zwalnia, a organizm szybciej wyjaławia się z niezbędnych składników odżywczych. By zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała i psychiki, musimy dostarczyć do naszego organizmu kluczowe makroskładniki.

Białko
Reguluje większość procesów życiowych, a jego brak przyspiesza starzenie się organizmu. Regenerują, rozwijają mięśnie i zapewniają równowagę hormonalną. Dodatkowo świetnie kontrolują nadmiernie łaknienie. Dużą jego zawartość odnajdziemy w mięsie, rybach, jajkach, ale także w nabiale i tofu. Osoby stawiające na dietę wegańską powinny polubić się z warzywami strączkowymi, pestkami i orzechami.

Tłuszcze
Przez ostatnie lata tłuszcze okryły się złą sławą. W rzeczywistości, to ważny i potrzebny składnik energetyczny jednak włączając go do posiłku, warto się skupić na jego jakości. Tłuszcze chronią nas przed szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo dbają o przyswojenie wielu witamin, które się w nich rozpuszczają (A, D, E, K). Dobrego tłuszczu szukajmy w oliwie z oliwek, orzechach, tłustych rybach czy awokado.

Węglowodany
Podstawa naszych posiłków będąca głównym źródłem energii. Potocznie nazywane cukrami, które dzielimy na proste (pieczywo, słodkie produkty) i złożone (niektóre warzywa, kasze, produkty razowe). Węglowodany, choć niezbędne, potrafią skutecznie zniszczyć nasze zdrowie, dlatego tak ważny jest ich dobór. Wybierajmy więc produkty bogate w cukry złożone. Dostarczą nam one niezbędnego błonnika, a uczucie sytości pozostanie z nami na dłużej. Z dostarczania ich w ciastach, drożdżówkach czy białym pieczywie powinniśmy zupełnie zrezygnować.

Proporcje makroskładników powinny wyglądać następująco: ok.50% węglowodanów, na 30% tłuszczów i 20% białek. Mogą być one zmieniane w zależności od konkretnej diety i kondycji zdrowotnej. W tym samym czasie pamiętajmy również o zapewnieniu odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów.

Jeśli jest Ci trudno samemu skomponować wartościowy posiłek, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą obiadów abonamentowych w serwisie www.obiadyabonamentowe.pl.