E-recepta

E-recepty

Od 1 stycznia 2020 każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi systemu E-Recepty* E‑Recepta, to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty jaką otrzymujemy w trakcie wizyty u lekarza. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce, wystarczy podać farmaceucie PIN do recepty, który otrzymamy od lekarza, oraz swój PESEL.

Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.

Co do zasady E-recepta jest ważna 30 dni**, ale są i takie, które ważne są 7 dni - antybiotyki, 120 – preparaty imunologiczne lub 365 dni *** - taką E-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. Żeby była ona ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.

             Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od ...”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia.

UWAGA: W okresie wzmożonej aktywności wirusów, osoby przewlekle chore nie muszą osobiście odwiedzać lekarza, aby kontynuować leczenie. Mogą otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem - zalecenie Ministerstwa Zdrowia i NFZ.