Obiady abonamentowe

Błonnik - same korzyści!

„Jedz owoce i warzywa, bo mają dużo błonnika” – to zdanie towarzyszy nam od dzieciństwa. Ale czym tak naprawdę jest błonnik? I jakie korzyści płyną z jego spożywania?

Jest on jadalną, niepodlegającą trawieniu, częścią produktów pochodzenia roślinnego. Mimo tego, iż finalnie jest on usuwany z organizmu, działa bardzo korzystnie na nasz organizm i jego procesy fizjologiczne.

Możemy go podzielić na dwie grupy:

Błonnik nierozpuszczalny – głównie celluloza. Spełnia rolę wewnętrznego „odkurzacza”, czyszczącego przewód pokarmowy z resztek i odpadów. Usprawnia pracę jelit, reguluje częstotliwość wypróżnień i świetnie radzi sobie z problemem zaparć.
Błonnik rozpuszczalny – jest częściowo rozkładany przez bakterie jelitowe, dzięki czemu zmienia się w lepką, żelową substancję chroniącą ściany przewodu pokarmowego. Jej obecność wydłuża uczucie sytości.

Co nam daje spożywanie błonnika?

  • Usprawnia perystaltykę jelit.
  • Obniża pozom cholesterolu i glukozy we krwi.
  • Wspomaga regulację ciśnienia tętniczego.
  • Łagodzi stany zapalne organizmu.
  • Usuwa toksyny.
  • Sprzyja odchudzaniu.
  • Zapobiega skokom insuliny.

To tylko niektóre z korzyści płynących z jego spożywania. Według WHO już 25 gram błonnika dziennie wystarczy, by utrzymać prawidłowe funkcje organizmu. Trzeba jednak pamiętać, by przede wszystkim zachować umiar. Niedobór błonnika może być groźny (prowadzić do miażdżycy, nowotworów, polipów, otyłości), jednak jego nadmiar utrudnia wchłanianie się składników mineralnych.

Najlepsze źródło błonnika to owoce i warzywa (koniecznie ze skórką), nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i rośliny strączkowe. Przy spożywaniu dużej ilości błonnika należy pamiętać o spożyciu odpowiedniej ilości wody, która napędza jego pracę.

Jeżeli nie masz czasu przyrządzać dań bogatych w błonnik, skorzystaj z naszej oferty Obiadów Abonamentowych. Przygotowujemy idealnie zbilansowane posiłki, zwłaszcza kładąc nacisk na składniki odżywcze ważne w diecie seniorów.