Obiady abonamentowe

Makroskładniki w diecie seniora

Rozwój dietetyki i wiedzy o żywieniu spowodował znaczny wzrost świadomości społecznej w kwestii jedzenia i budowania zdrowego stylu życia. Zdajemy sobie sprawę, że zbilansowane i regularne posiłki to podstawa, a głównym trzonem budowania diety jest dbanie o odpowiednią ilość makroskładników.

Jednakże z biegiem czasu poddajemy się nabytym przez laty nawykom żywieniowym zupełnie pomijając fakt, że nasz organizm zaczyna się starzeć, a co za tym idzie, zmieniają się jego potrzeby.
Do grupy makroskładników należą węglowodany, tłuszcze i białka. Standardowa proporcja żywieniowa dla osoby dorosłej to 50% węglowodanów, 30% tłuszczów i 20% białek.

Jak komponować makroskładniki w diecie seniora?

Węglowodany

Główny składnik pokarmowy, którego obecność w diecie powinna być regulowana w zależności od codziennej aktywności fizycznej. Osłabienie pracy trzustki plus zmniejszona ilość ruchu sprawiają, że w jesieni życia powinno się znacznie ograniczyć węglowodany proste (słodycze, cukier, białe pieczywo), a zastąpić je większą ilością węglowodanów złożonych. Należy jednak pamiętać, by zachować umiar w ilości błonnika w diecie, którego nadmiar może mieć negatywne skutki dla organizmu.

Tłuszcze

Osoby starsze są bardziej narażone na wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych, a przy obniżonej aktywności fizycznej spożywanie dłużej ilości tłuszczów może prowadzić do nadwagi, otyłości oraz związanych z nimi powikłań. Świetnym wyjściem będzie zminimalizowanie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans. Wato ograniczyć lub całkowicie wyeliminować mięso wieprzowe i wołowe, a także słodkie wyroby cukiernicze. Najlepszym zastępstwem będą tłuste ryby morskie (makrela, łosoś) oraz dobrej jakości drób.

Białka

Niewiele osób wie, że białko w życiu seniora jest priorytetowym makroskładnikiem. Reguluje procesy biologiczne i immunologiczne organizmu, wspomaga walkę z infekcjami, wspomaga leczenie siniaków i ran. Niestety bardzo łatwo o jego niedobór. Dla osób w wieku 65-75 lat zapotrzebowanie sięga 0,9g na kg masy ciała, a u osób ze stwierdzonym niedożywieniem lub chorobami przewlekłymi nawet 1,2-1,5 g/kg masy ciała. Warto zadbać o solidną porcje jaj kurzych, chudych wędlin oraz produktów mlecznych w diecie.

W utrzymywaniu prawidłowej diety u seniora warto słuchać potrzeb organizmu. Jeśli nie masz czasu na komponowanie zbilansowanego posiłku skorzystaj z naszej oferty obiadów abonamentowych.