Obiady abonamentowe

Polskie zupy

Polska tradycja nauczyła nas, że pełnym obiadem można nazwać tylko posiłek składający się z zupy i drugiego dania. Powoli jednak odchodzimy od przyjętego kanonu. Niejednokrotnie miska gorącej zupy potrafi nasycić nas na długie godziny.

Pierwsze zupy były przygotowane już w prehistorii – w głębokich dołach kopanych w ziemi, wykładanych zwierzęcą skórą, do których wlewano wodę, wrzucano składniki, a następnie gorące kamienie, mające podgrzać strawę.

Pierwsze polskie zupy zaczęły się pojawiać w XIII wieku tzw. polewki i bryje. Choć z początku głównie bazowano na wszelkiego rodzaju roślinach strączkowych i ziołach to w dalszych latach wzbogacano je również mięsem, rybami, serami, zbożami czy chlebem.

Jakie są tradycyjne polskie zupy?

Rosół

Trudno wyobrazić sobie klasyczny, rodzinny obiad bez tego mięsno-warzywnego wywaru. Należy on do polskich potraw narodowych. W 1682 roku wydano pierwszą polską książkę kucharską, w której można było odnaleźć przepis na Rosół Polski. Traktowany również jako baza do przygotowywania innych zup, takich jak jarzynowa, barszcz czy pomidorowa. Do dziś uznawany za wspaniałe remedium na przeziębienie i grypę.

Żur

Zupa, która jest połączeniem wywaru mięsnego, jarzyn oraz zakwasu chlebowego przyrządzanego najczęściej na mące żytniej o charakterystycznym kwaskowym posmaku. Specjalność kuchni słowiańskiej. Często utożsamiana z barszczem białym, jednakże w zależności od regionu mogą to być dwie odrębne potrawy. Dane jest najczęściej podawane z ziemniakami w różnej wersji (pokrojonymi, pogniecionymi lub okraszonymi stopioną słoniną, boczkiem lub kiełbasą).

Czernina

Jedna z bardziej specyficznych polskich zup. Połączenie rosołu i krwi kaczej (rzadziej gęsiej czy króliczej). Posiada ona zawiesistą konsystencję i jest jedynie delikatnie podprawiona mąką. Charakterystyczny smak nadaje jej mieszanka cukru i octu, które poza walorem smakowym mają zapobiec krzepnięciu krwi. Dodatkowo zaprawiana pikantnymi przyprawami korzennymi i suszonymi owocami w zależności od upodobania. Czernina posiadała ciekawą rolę w historii Polski, nazywana też czarną polewką, była podawana kawalerom, gdy odmawiano im ręki panny, którą chcieli wziąć za żonę.

Te i nie tylko, smaki polskiej kuchni możesz poznać, korzystając z usług obiadów abonamentowych. Już dziś zamów je dla siebie i swojego seniora.