Opieka prawna

Aktywizacja zawodowa seniorów

Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Według prognoz, w latach 2014-2050 populacja osób w wieku 60+ będzie obejmowała ok. 40% ogółu społeczeństwa. To jeden z głównych powodów wzmożonej pracy polityki nad aktywizacją zawodową seniorów. Wiek życia człowieka wydłuża się, co sprawia, że osoby 60+ często są jeszcze w pełni sprawne i aktywne, a co za tym idzie chętne do kontynuowania ścieżki zawodowej.

Dlaczego warto zatrudnić seniora?

  • Osoba dojrzała to lata doświadczenia. Rozeznanie w konkretnej branży jest na wagę złota, pozwala szybko opanować kryzysy czy problemy, a także przewidzieć scenariusze pomagające w rozwoju firmy.
  • Wiek to opanowanie i dojrzałość. Niewiele rzeczy jest w stanie zaskoczyć wieloletniego pracownika. Dzięki temu jest w stanie zmierzyć się z wyzwaniami pracy – efektywnie i ze spokojem.
  • Lojalność. Osoby dojrzałe cenią sobie stabilizację, dlatego pracodawca ma większą szansę, że pracownik, któremu poświęci czas, pozostanie w firmie na dłużej.
  • Zaangażowanie i kompetencja – te cechy często towarzyszą osobom starszym, które świetnie spełniają się w rolach mentorów dla młodych pracowników. Przekazywanie ogólnych zasad i wyrobionych rozwiązań minimalizuje ryzyko kryzysu w firmie.
  • Wsparcie od Państwa i samorządów. Polityka społeczna stara się wspierać pracodawców zatrudniających seniorów. Oferowane są różnego rodzaju dopłaty do wynagrodzeń oraz inne benefity. Jednym z takich przedsięwzięć jest „Centrum pracy dla seniorek i seniorów” realizowane przez Urząd Pracy w Gdańsku.
  • Wsparcie Unii Europejskiej. W ramach funduszy europejskich powstało wiele programów wpierających aktywizację seniorów. Jednym z takich programów jest IMPLUS 50+ przygotowujący osoby starsze do wyzwań nowoczesnego rynku pracy.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z zatrudnieniem lub systemem emerytalno – rentowym zgłoś się do opiekaprawna24h.pl.