Transport

Dynamiczny rozwój branży kurierskiej w Polsce

Wraz z postępem technologicznym, Internetem i światem wirtualnym, rozbudowany został system e-commerce (handel elektroniczny). Nabywanie produktów w sieci stało się codziennością dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na zakupy stacjonarne. Brak czasu, dojazdu czy sił to tylko niektóre z nich. Spopularyzowanie usług internetowych wpłynęło również na dynamiczny rozwój branży kurierskiej. W 2021 roku kurier nie kojarzy się już ze stereotypowym listonoszem.
Dziś firmy kurierskie dostarczają wszystko, od żywności po sprzęty z najodleglejszych zakątków świata. Według ostatnich danych branża KEP w Polsce od 2014 roku zaliczyła wzrost wartości o ponad 80%*. W 2019 roku polski rynek kurierski był wart 7,9 miliarda złotych, a zamówienia internetowe stanowiły prawie połowę wszystkich dostarczanych paczek (co najmniej 270 milionów).* Choć w Polsce nadal kupujemy w sieci mniej niż nasi zachodni sąsiedzi, to w 2019 roku prognozy związane z rozwojem branży kurierskiej były nad wyraz optymistyczne.

Przewidywane prognozy do 2023*:

  • wartość rynku kurierskiego będzie wynosiła około 12 mld zł,
  • branża kurierska obsłuży prawie 850 mln paczek,
  • przesyłki związane z handlem elektronicznym będą stanowiły ok. 62,4 proc. rynku.

COVID-19, a rozwój branży KEP

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawiła, że zapowiadane prognozy mogą się ziścić nawet szybciej. Ograniczenie handlu stacjonarnego wzbudziło gwałtowne zainteresowanie możliwościami nabywania produktów w sieci. W rezultacie rynek KEP zaliczył wzrost o 30%*, a firmy kurierskie musiały w szybkim tempie unowocześnić i dostosować swoje procedury do obecnej sytuacji ze szczególnym naciskiem na wszelkie odmiany dostawy bezkontaktowej oraz płatności bezgotówkowej.

Portal e-więzi.pl stawia na zapewnienie wszelkich udogodnień związanych z usługami e-commerce swoim użytkownikom. Posiadamy własną firmę dostawczą Qoorier, która z chęcią dostarczy wszelkie potrzebne produkty szybko i bezpiecznie.

 

*dane statystyczne zawarte w tekście pochodzą z następujących źródeł:
https://www.gs1pl.org/archiwum/798-raport-na-temat-branzy-kurierskiej-2
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/rynek-kurierski-mocno-wzrosl-w-czasie-pandemii/l8j4109
https://blog.arvato.pl/jak-zmienil-sie-rynek-kurierski-w-2020-roku/?utm_source=FB&utm_medium=Facebook&utm_campaign=09_11_20_SCM