Kwiaty

Historia tortu

Tort to najpopularniejszy rodzaj deseru, bez którego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek uroczystość.

Jak wygląda jego historia?

Początki przypisuje się czasom starożytnej Grecji, gdy okrągłe (nawiązujące do kształtu księżyca w pełni) placki chlebowe z dodatkiem owoców, bakalii i miodu były pieczone ku czci bogini Artemidy. Warto nadmienić, że tradycja pieczenia ciast, by celebrować śluby i urodziny (jednak tylko chłopców) powstała z kolei w starożytnym Rzymie.

Współczesną, kilkuwarstwową wersję tortu, najprawdopodobniej zawdzięczamy Włochom, choć na przestrzeni wieków podobne arcydzieła były tworzone w różnych państwach Europy, jak na przykład we Francji, czy Niemczech. Te ostatnie spopularyzowały tradycję palenia świeczek, które symbolizować miały „światło życia” (oczywiście sam pomysł również ma swoje korzenie w starożytności).

Przez setki lat torty były rarytasem, którego skosztować mogli tylko najzamożniejsi i najwyżej postawieni mieszkańcy Europy. Bogato zdobione owocami i kwiatami desery, uświetniały swoją estetyką królewskie dwory i pałace.

Dziś to przysmak dla każdego, pasujący do każdej okazji. Mnogość kształtów, smaków i kolorów potrafi zaskoczyć niejednego fana słodkości.

Jeśli poszukujesz tortu na specjalną okazję lub masz ochotę na odrobinę słodkiego szaleństwa, skorzystaj z oferty kwiaty.co. Dostarczymy Ci wyśmienity deser wprost pod Twoje drzwi.