Prezenty

Prezentowy savoir-vivre – jak dawać i przyjmować upominki?

Tylko dzięki dawaniu będziemy w stanie otrzymywać więcej, niż już mamy.
Jim Rohn

Uwielbiamy prezenty - ich rola jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze. Od dziecka uczymy się obdarowywać innych zgodnie z przyjętą tradycją, a sami również lubimy upominki przyjmować.
Moment niezręczności pojawia się, gdy podarunek okazuje się zupełnie nietrafiony. Jak uniknąć takiej sytuacji?

  1. Zawsze kieruj się gustem obdarowywanego.
    Uwielbiasz białe wino? Świetnie. Jeśli jednak osoba, której planujesz podarować upominek, preferuje mocne alkohole – wybierz dobrej jakości whisky, bądź koniak.
  2. Nie wybieraj prezentów, które mogłyby się okazać zbyt praktyczne.
    Nowy odkurzacz, czy zestaw noży w pierwszym momencie mogą wydawać nam się idealnym rozwiązaniem, jednak może zostać to odebrane jako przytyk. Spróbuj wybrać coś, co po prostu sprawi drugiej osobie radość, a niekoniecznie będzie niezbędnym i codziennym elementem jej egzystencji. Wyjątkiem może być tutaj wyraźna prośba obdarowywanego.
  3. Przed wyborem prezentu przemyśl stopień Waszej relacji. Upominek powinien mówić o uczuciach, które żywimy do drugiej osoby, jednak uważajmy, by nie wprawić jej w zakłopotanie. Luksusowa bielizna nie będzie odpowiednim prezentem dla babci tak, jak książka kucharska może się wydać żonie prezentem okazującym jej brak szacunku i miłości.

Jak wręczyć prezent?

Oczywistą odpowiedzią byłoby – z uśmiechem i szczerymi życzeniami, jednakże spójrzmy na to od strony praktycznej.

Żadnych cen!

Największym faux-pas byłoby wręczenie prezentu z ceną, metką lub paragonem. Mogłoby to wywołać wrażenie, że obdarowywany powinien wiedzieć, ile kosztował prezent i przy najbliższej okazji odwdzięczyć się upominkiem podobnej wartości, co zepsułoby nastrój chwili.

Jednak i od tej zasady znajdziemy kilka wyjątków. Nie powinno się zamazywać cen na książkach czy odrywać metek od biżuterii, która mogłaby wymagać przeróbek lub wymiany (np. pierścionki).

Opakowanie ma znaczenie

Nieważne, jak wspaniały będzie prezent, gdy zostanie on podarowany w niechlujnym opakowaniu. Odpadają pomięte torby z logotypami firm, brzydkie papiery i folie. Schludnie zapakowany upominek to okazanie szacunku osobie, którą obdarowujemy.

Przyjmowanie prezentów

Jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy otworzyć prezent od razu po jego otrzymaniu, by móc obdarzyć osobę obdarowującą stosowną reakcją.

Prezent z założenia ma wprawić nas w dobry nastrój. Jak więc reagować, gdy okaże się on nietrafiony? Należy pamiętać o intencji osoby obdarowującej. Kłamstwo czy sztuczny zachwyt są zupełnie niepotrzebne. Wystarczy uśmiech i szczere podziękowanie za czyjąś pamięć i trud.

Nie ma pomysłu na prezent? Zerknij do naszego sklepu souvenirshop.pl i znajdź wymarzony prezent dla swojego seniora.